Kiedy i jakie warunki musimy spełniać? |
Do pracowników socjalnych można się zwracać, aby : ·uzyskać pomoc materialną dla osób i rodzin zgodnie z obowiązującymi kryteriami określonymi w ustawą o pomocy społecznej, Dokumenty potrzebne do udzielenia świadczeń z pomocy społecznej. zasiłek stały:
1. dowód osobisty, Według ustawy pomoc społeczna adresowana jest do osób lub rodzin, które nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć swoich trudnych sytuacji życiowych. Aby nabyć prawo do świadczeń muszą one spełniać co najmniej dwa warunki. Wymagane jest stwierdzenie, że osoba lub rodzina ubiegająca się o pomoc jest w trudnej sytuacji z powodu: 5. niepełnosprawności, co oznacza stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy powodujący trwałe lub okresowe ograniczenie bądź uniemożliwienie samodzielnej egzystencji, w tym zarobkowania, 7a. potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi. 10. braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej 11. trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźców, 12. trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, 13. alkoholizmu lub narkomanii, Drugi warunek:
1. miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, 2. składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach 3. kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. 4. Do dochodu nie wlicza się: - jednorazowego świadczenia socjalnego, - wartości świadczeń w naturze, - zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób - pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny. Na potrzeby pomocy społecznej dochód rodziny lub osoby samotnie gospodarującej oblicza się w następujący sposób: I. 1 ha przeliczeniowy gospodarstwa rolnego równoznaczny jest kwocie 250 zł (również waloryzowanej). III. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną: 1. podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych za których dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochód składkami na ubezpieczenie społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów. 2. na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za dochód przyjmuje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu prowadzenia działalności nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, przyjmuje się kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowe warunki dla korzystających z pomocy: 1. Osoby lub rodziny uprawnione do świadczeń obowiązane są do współudziału w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej, między innymi poprzez ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym. Przyczyny odmowy lub wstrzymania pomocy: 1. Stwierdzenie przez pracownika socjalnego marnotrawienia przyznanych 2. Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego, niedotrzymywanie jego postanowień, nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy przez osobę bezrobotną lub nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego w zakładzie lecznictwa odwykowego przez osobę uzależnioną. 3. Stwierdzenia przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny, wskazującą , że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości.
|
Zobacz: |
Rejony . Zasady przyznawania pomocy . Świadczenia niepięniężne . Świadczenia pienieżne . Kiedy i jakie warunki musimy spełniać? . |
Data modyfikacji: 2013-02-13 09:26:50
Autor: Monika Gałek
Opublikowane przez: .... ...